Saharyjski off-road dawną trasą karawan

Zapraszam na wyprawę w moje ulubione rejony Maroka,  szlakiem po którym wędrowały jeszcze na początku XX wieku wielbłądy objuczone towarem, szły z Sahary, zatrzymywały się w specjalnych zajazdach zwanychfundukami, docierały na ogromy targ do Marrakeszu i kończyły w portowym mieście Mogador teraz nazwanym Essaouira.

Przemierzamy ten szlak luksusowym samochodem terenowym Toyota Prado, wjedziemy na czubek wydmy,  w karawanie, na tajemniczo uśmiechniętych wielbłądach aby podziwiać bezkres pustyni o zachodzie słońca , spędzimy noc w kazbie czyli zamku z gliny a na koniec dotrzemy do najstarszego portu na zachodnim wybrzeżu Afryki – do Essaouiry. Poznamy mieszkańców Maroka  z różnych plemion, ich kolorową kulturę.

 

 

Czerwone miasto: Marrakesz – Góry Atlasu Wysokiego i przełęcz Tiznt’t Tiszka( 2260m.n.p.m.) – Ouarzazat ( takie marokańskie Hollywood )  i wioska filmowa Ait Ben Haddou-  szlak karawan przy rzece Draa (gaje palmowe i wioski z gliny) – Sahara i wydmy piaszczyste Chigagga ( fragment trasy byłego rajdu  Paryż – Dakar) – Foum Zgouid ( miasto rajdowców)  – Marrakesz oraz biało niebieski port Essaouira nad Atlantykiem

 

Opis:

Zabiorę Was w podróż przez rejony związane z handlem transsaharyjskim, pojedziemy szlakiem, którym do lat 30 XX wieku przeprawiały się wielbłądy objuczone towarem. Poczujemy magię gór! Pokaże Wam jak wyglądały „hotele” dla wielbłądów. Zaprowadzę do kazb ( zamków z gliny), oraz zajrzymy do ufortyfikowanych  ksarów ( wiosek ) . Zapoznam Was z ciemnoskóry mieszkańcami tych rejonów, skosztujmy jak smakują daktyle ( saharyjski afrodyzjak) i opowiem w cieniu palmy o leczniczej muzyce tego ludu. Posłuchamy szumu palm w ciągnącym się ponad 100 km gaju …

Jest to też trasa, związana z wieloma znanymi filmami wyświetlanymi na dużym ekranie, zdradzę gdzie robiono zdjęcia i do jakich filmów 🙂 Będziemy w tych samych miejscach gdzie słynni aktorzy.

Oprowadzę Was też po miejscu wpisanym na listę U.N.E.S.C.O. czyli wsi  Ait Ben Haddou rozsławianej m.in. przez film „Gladiator”.

RazempowędrujemynaSaharę,nawydmypisakoweChigagga,dowiemysięilednitrzebabyłopokonaćabydotrzećdoTimbuktupozłoto?Poczujmywielkośćpustyni…posłuchamyciszyipoliczymyspadającegwiazdy.Pozamyniebieskichmężczyznludzipustyni

Na koniec poddamy się tętniącej energią  fali Marrakeszu i pobuszujemy po niekończącym się targowisku czyli „souk” a w ostatni dzień nasze emocje ukołysze Atlantyk i odpoczniemy nad oceanem w komfortowej marokańskiej willi ( wersja lux)

 

Atrakcje:

Muzyka palm w oazie

Muzyka ludzi którzy osiedli się teraz w Maroku a dawniej wędrowali jako niewolnicy w karawanach, muzyka lecznicza, oczyszcza duszę i ciało. Mogę zaprosić takich szamanów do Ciebie .

Wędrówka w karawanie na wielbłądach na zachód słońca, w wersji lux z piknikiem i schłodzonym  szarym marokańskim winem 🙂

relaks w marokańskim SPA czyli hammamie

nauka przenia herbaty na Saharze

piknik na Saharze

zamieszkałe wioski z gliny w oazach i kazby czyli stare zamczyska

off orad byłą trasa Paryż – Dakar

zwiedzanie Marrakeszu

lot balonem nad Marrakeszem o wschodzie słońca w wersji lux na zamówienie

kolacja w najsłynniejszej z racji znakomitej kuchni restauracji w Marrakeszu z muzyką na żywo – w wersji lux.

zwiedzanie biało niebieskiego miasta Essaouira, najstarszego portu , miasta artystów.

odpoczynek nad Oceanem w małej marokańskiej wiosce z Berberami

 

Noce będą piękne….

  • luksusowy zamek czyli kazba z W miejscach takich niegdyś mieszkali zarządcy danego regiony, lub też zatrzymywali się na nocleg bogaci kupcy. My też spędzimy tu noc, zatrzymamy się aby odpocząć w luksusowo urządzonych komnatach w samym sercu oazy. Nocleg dla miłośników sztuki, piękna , lokalnych klimatów. Poczujesz się jak Pasza lub tajemnicza dama dworu .
  • namiot saharyjski – każdy z nas jest nomadem , wędrującym przecież za pracą, często jednak zabieramy ze sobą za duży bagaż i śpimy w betonowych Zobacz jak wygląda życie nomadów na pustyni, spędzisz noc w specjalnie dla Ciebie przygotowanym biwaku pośrodku tajemniczych wydm na Saharze,  namioty są w wersji luksusowej z łazienką w środku , wygodnym łóżkiem, prywatnym tarasem lub w wersji zwykłej ze wspólną łazienką .
  • Oberża – dawniej dom mieszkalny pośrodku wioski teraz kameralny hoteli z domową atmosferą, skromnie czysto, lokalny folklor!
  • riad czyli dom z patio i ogrodem oraz tarasem wypoczynkowym  na dachu oaza w gwarnym Marrakeszu, wystarczy wejść do środka i zaszyć się w salonach.   Zycie toczy się na dachu 🙂 Okna pokoi wychodzą na patio wewnątrz domu,  nie na ulicę.
  • Komfortowa willa zaprojektowana ze smakiem na marokańskiej wsi.
 

Czas wycieczki 7 noclegów 8 dni

( ten program jest dostępny w wersjiluxoraz w wersji zwykłej )

Wyżywienie :

Na całej trasie będziesz mógł zakosztować lokalnych przysmaków kuchni marokańskiej, w każdym miejscu będą inne smaki, każdy posiłek jest przygotowany dla Ciebie na moje specjalne zamówienie, kuchnia jest zdrowa, często z ogrodów właścicieli hoteli, uprawy ekologiczne, dojrzewające w cudnym słońcu Maroka.

W programie mamy 7 noclegów ze śniadaniami i z kolacjami, w wersji lux na Saharze all inclusive czyli lunch i piknik plus do tego wszystkie napoje alkoholowe i bez wliczone w cenę.

Kontakt

„Martinitours” Martyna Łukasiak

Regon 241110450
Licencja pilota wycieczek nr 4550

[instagram-feed user="martyna_lukasiak"]

© Copyright by Martyna Łukasiak 2019   —   Projekt i realizacja  KR