cenniejszy niż złoto

Jest taki czas, pod koniec października, kiedy słonce nie wypala wszystkiego wokół za to ozłaca swymi promykami wyschnięte wzgórza, w nocy  zaś czuć nadciągającą zimę. To wówczas, Berberyjki z okolic Taliouine, udają się na zbiory kwiatów krokusa. Poukrywał się w dolinkach pomiędzy pięknymi górami Jebel Suira.
Kobiety wyruszają na zbiory o wschodzie słońca. Na plecach maja kosze do których wkładają ręcznie odrywane główki krokusa. Śpieszą się, aby słońce nie wysuszyło kwiatów.
Później odbywa się najważnieszy etap: kobiety dekilatnie odrywaj nitki które zawiera wewnątrz krokus. Kwiat ma tych nitek zaledwie 2 lub 3. Wysuszone na słońcu są jedną z najdrożyszch przypraw świata. Dlaczego? Ponieważ aby otrzymać 1 kg tej przyprawy potrzeba aż 150 tyś kwiatów.
Szafran jest przyprawą korzenna, rozgrzewającą i kiedy ziąb daje się we znaki wsyp  garść dobrej herbaty do czajniczka zalej woda i zaparz a pod koniec dodaj parę nitek szafranu..Taka herbatka szafranowa osłodzona miodem nie tylko rozgrzewa ale tez cudnie pachnie i pozytywnie wpływa na zmarzniętą dusze 🙂

Czasami w sezonie szafranowym Berberyjki duszą w „tagine” kurczaka z dodatkiem tej cennej przyprawy. Oczywiście nie chodzi o nadanie kurze żółtego koloru / choć jak wiadomo szafran rozpuszczony barwi na żółto i to nie tylko kury, ale i szaty, o czym wiedzieli już starożytni, którzy wykorzystywali go m.in. jako barwnik/ .

Zaś w Polsce w kuchni staropolskiej słychać było takie okrzyki: ” pieprzno i szafranno mości panno! „
Bisaha!
Tagi:

Dodaj komentarz