Czas w Maroku, nie tylko podczas kwarantanny ;)

Czas jest wymyślony – jak wiemy – przez nas ludzi i na nasze potrzeby. Ponoć ma ułatwiać życie .

W XVII wieku ludzie przestali w większości słuchać swojego biologicznego zegara. Zaczęli się spieszyć i stworzyli przeszłość i przyszłość . Życie tu i teraz jest luksusem nie dla wszystkich zrozumiałym.

Czas w Maroku jest pojęciem bardzo umownym. Im dalej od wielkich metropolii, tym bardziej jest odmierzany, nie przez zegarki ale przez nalewanie herbaty do szklanki i stukot oślich kopyt, wschody i zachody słońca, południową sjestą czy pory roku .

A nawet Ci którzy żyją „po europejsku” ( cokolwiek to znaczy ) częściej kierują się przekonaniem „Inshallah” ( jak Bóg da) niż spoglądaniem na zegarek.

Czas jak wiemy możemy rozciągać lub skracać. W Maroku od tamtego roku przestali się nawet tym zajmować, czyli nie ma zmiany na czas letni lub zimowy, bo i tak nikt tego nie ogarniał i jeszcze długo po przymusowej zmianie czasu wiele osób miało problem z ustalaniem według którego funkcjonować: starego czy nowego ?

Przez ostatni miesiąc, czas nabrał wyjątkowego znaczenia, powtarza się : czas w dobie wirusa, czas kwarantanny, mamy taki czas…. Ale zaraz, czym się różni ten czas od innego? Czas to czas a my poprzez swoje myślenie zamykamy się pułapce i mylimy czas z działaniem. Niektórzy się boją czasu. Jak wypadli ze schematu odmierzania go poprzez rytm pracy, gubią się w nim…

Jeżdżąc po Maroku przed ogłoszeniem Króla o zakazie przemieszczania się pomiędzy miastami, często słyszałam:

  • ale po co sobie tym zaprzątać głowę co będzie za dwa tygodnie, patrz na to co jest teraz.

To jest cecha większości Marokańczyków, ich wolność objawia się własnie w tym „tu i teraz”. Nie można wracać do przeszłości, bo nawet jak idziesz to po chwili, twoje ślady zasypie piasek, a to co widzisz często jest fatamorganą. Więc liczy się tylko to, co jest teraz.

Tak, życie tu i teraz ma wyjątkowy smak . Docenimy to własnie teraz kiedy możemy trochę tym czasem się pobawić 🙂

A że pustka jest piękna i wcale nie pusta a nuda nie istniej również – o tym bedzie przy innej okazji

Dodaj komentarz