Warsztaty kulinarne z Martinitours

                                                       Tajine z kurczaka ! 

Jest to najbardziej popularne danie w Maroku. Należycie przyrządzona kura musi być tradycyjnie duszona w glinianym garnku ze szpiczastą pokrywką czyli w „tajine” z dodatkiem warzyw i kiszonych cytryn!
Taką potrawę przygotowaną przez Martinitours można było skosztować  podczas warsztatów kulinarnych w Restauracji BLU. 🙂
To zróbmy to jeszcze raz krok po kroku 🙂

1. Złap dobrze wybieganą kurę lub koguta. Zbij, oskub, poćwiartuj. Niczego nie wyrzucaj.  Szyjka, wątróbka to rarytasy! Nie masz wiejskiej kury…. hmmm, ostatecznie może być ta z foli z marketu, ale pamiętaj, nigdy nie uzyskasz smaku prawdziwego „tajine” z kury.

2. Jak masz kurę z marketu, zanim zaczniesz ją przyrządzać  postaw w garnku na 10 minut na ogniu aby puściła wodę. Wodę wylej.

3. Przygotuj podkład pod kurę, czyli przekrojone wzdłuż marchewki  Koniecznie wyciągnij twardy środek. Następnie ułóż marchewki na dnie garnka rowkiem do dołu. Będzie tam się gromadził sos 🙂

4. Pokrój resztę warzyw: cebule w talarki, ziemniaki podobnie, obierz kilka ząbków czosnku i przekrój na pół. Przygotuj kiszoną cytrynę. 1 cytryna na jedną potrawę.

5. Układnie składników w „tagine”:
– na wydrylowanej marchwi ułóż kurę, kurę srop obficie sokiem z całej kiszonej cytryny, podlej kurę oliwą z oliwek / trochę/ a następnie zacznij zabawę z przyprawami!

Przygotuj: Rasel Hanut ( tradycyjna przyprawa składająca się m.in. z imbiru, kolendry, gałki muszkatołowej  gorczycy, kurkumy i wielu innych ) , kmin rzymski, czarny pieprz i sól

Przyprósz kurę rasel hanut, pieprzem, solą

O, tu kura ładnie przyprószona 🙂 !

Następnie obłóż mięso warzywami i czosnkiem

Na koniec posyp kminem rzymskim, pokrojonymi w kostkę skórkami z kiszonych cytryn oraz zielonymi oliwkami!

6. Przykryj dół garnka szpiczastą czapą i połóż na gazie na około 45 minut,  co jakiś czas doglądaj czy się nie pali, ewentualnie podlewaj wodą

45 MINUT PÓŹNIEJ …..

BISAHA!

Tagi:

Dodaj komentarz