Witajcie w Nowej Bajce czyli Maroko jakiego nie znacie

Pamiętacie historię różowej kuleczki zwanej „covid – 19” ? Tak…zakończyła się smutnie, kuleczka zniknęła, odeszła gdyż Alicja zupełnie o niej zapomniała . Nikt się nią nie interesował, kiedy schowana w akwarium w towarzystwie paprotki oczekiwała na wieści od Billa Goldena.

Kuleczka może żyć tylko wtedy, gdy ktoś ciągle myśli o niej…

Alicja długo miała wyrzuty sumienia,  ku oburzeniu Aniołów. Ten z prawego ramienia ganił ją, że oszalała, że się smuci bo pozbyła się morderczego wirusa ( w mediach  mówią, że wirus zabija, toteż poczciwy Anioł powtarza bo z doświadczenia własnego wieki trwającego, nic na ten temat nie może powiedzieć) Lewy zaś smucił się gdyż miał nadzieję, że rozdmucha piekielne ognie.

Życie w Maroku – mimo że kuleczka odeszła – zaczęło się toczyć wedle wytycznych Królewskiej Orkiestry Wojskowej ( organ został specjalnie utworzony przez jaśnie Panującego na rozkaz międzynarodowych instytucji i samego Billa Goldena)

Mianowicie, został wysłany do społecznictwa scenariusz gry. Jak wiecie, każde Państwo na świecie przygotowuje się obecnie do zawodów , a jest o co walczyć bo nagrodę główna ufundowało samo MFW . Toteż Jaśnie Panującemu w Maroku marzy się wygrana. Jest jednak warunek:  Aby Król mógł wygrać musi dobrze przygotować społeczeństwo.  Toteż tresuje i trenuje od marca do teraz przy pomocy Narodowej Orkiestry Wojskowej, którą porozstawiał po całym kraju do pilnowania społeczeństwa. Wojskowi pilnują czy ludzie żyją zgodnie z rozesłanym scenariuszem. Król,  co jakaś czas aby nikt się nie wyłamał z gry bo liczą się statystyki, przyciska jeszcze bardziej. Kto mógł to uciekł poza granice kraju specjalnie przygotowanymi przez rząd samolotami i promami oczywiście płacąc haracz dość spory. Ale coś za coś

Pisząc scenariusz dla społeczeństwa, nie mogli się rządzący zdecydować co to formy sztuki, miał być dramat a zrobiła się komedia z elementami tragicznymi .
Na przykład: kraj jest podzielony na województwa i w tych województwach rozgrywają się zawody na najbardziej wytresowanych (zgodnie ze nowym scenariuszem życia) mieszkańców danego rejonu. Przoduje Fez i Casablanka  ( jak zwykle) oraz Tanger , Meknes, Rabat i oczywiście Marrakesz. Z gry została wyłączona  mało wyedukowana prowincja czyli wschodnie część kraju a dalekie południe zostawiono w spokoju ( jak zwykle ) na czele z Agadirem. Ot, taki Agadir został niepoważnie potraktowany przez Króla i scenariusz zupełnie się tu nie sprawdza. Jak prawie wszystkie instytucje rozrywek jak hotele, bary, restauracje, zabytki, parki są w całym kraju od marca pozamykane tak w Agadirze wiele hoteli przyjęło tubylców na wakacje , restauracje i parki funkcjonują a i również można się  kapać w Oceanie , czego nie mogą robić mieszkańcy np: Casablanki i Rabatu bo tam dostępu do plaż, wody pilnuje policja . Tam panuje zagrożenie życie a w Agadirze już nie.
Warto wiedzieć, że województwa zostały pozamykane aby zawodnicy  nie pouciekali. Na wjazdach / wyjazdach z danych województw  zostało ustawione wojsko i policja, która pilnuje aby ktoś  nie chciał zmienić scenariusza zaakceptowanego przez samego Króla. Trzeba mieć pozwolenie od samego Paszy rejonu.
Ale mam dla Was niespodziankę, bo nikt by sie tego nie spodziewał. A jednak…

Jest takie miasto w Maroku – Ouarzazate – znane z potężnej wytwórni filmowej oraz z tego,  iż ta wytwórnia daje pracę większość w tym mieście Wyobrazicie sobie że to miasto na razie przoduje w tym konkursie. Wyćwiczeni w aktorstwie mieszkańcy posłusznie ogrywają swoje role wedle rządowego scenariusza  i co ciekawe nikt się nie wyłamuje, to jest jakiś ewenement. Na ulicach pustki. Restauracje , hotele , większość sklepów szczególnie tych z pamiątkami ( wiadomo) pozamakane. Jedyne  skupiska ludzi jakie można zobaczyć są przed aptekami. Może przez to, iż nie widać twarzy bo każdy bez wyjątku ma maskę, zrobiło się tutaj w tym Ouarzazate jakoś nieludzko, smutno i wygląda tak jakby całe miasto było jedną wielką sztuczną makietą.
Takich dziwnych przykładów jest sporo w całym Maroku. No cóż, Narodowa Orkiestra Wojskowa stara  się bardzo.

Pewnego dnia mewy przyniosły Alicji telegram . Poczta tradycyjna przestała funkcjonować, więc kto może radzi sobie metodami niekonwencjonalnymi. Ptasia  poczta zrobiła się na tyle godna zaufania, iż całkiem dobrze funkcjonuje. Tym bardziej, że ptaki nie potrzebują pozwolenia na lot od Paszy miasta , ( jak wszyscy mieszkańcy tego kraju ) ani nie roznoszą tego groźnego wirusa ( ptasia grypa została wyparta przez COŚ innego)

Pokaż , pokaż co tam jest napisane – skacze niecierpliwie Anioł z Lewego.
Zostaw ją – nie widzisz że zbladła – musi to być co ważnego – sama nam powie, kiedy zechce mówi ten z Prawego.
No właśnie to, że zbladła, wydało mi się bardzo interesujące – dlatego powiedz , powiedz co to za wieści?

Alicja usiadła na kamieniu pod drzewem i złapała się za głowę
Chyba zwariuje – tym razem nie przez Was – zwróciła się do niesfornych  towarzyszy życia : Anioła z  Lewego i Prawego ramienia , ale przez kuleczkę!

Kuleczkę ? – chórem i wyjątkowo zgodnie zapytali razem
Tak, kuleczkę – pamiętacie tą różową kuleczkę zwaną covid – 19 o której kiedyś zapomniałam ?
Tak tak ! Jak moglibyśmy zpomnieć – takie nieszczęście że odeszła – zaczął lamentować Lewy anioł

Nie martw się – zanim ten z Prawego zdążył walnąć go w łeb,  Alicja oznajmiła – kuleczka odżyła, mało tego założyła rodzinę, wielopokoleniową, narodziły się dzieci i wnuki. Ponieważ nie zapomniała o mnie to zaprasza mnie na wesele jednej z kliku swoich córek.
Cisza jaka zapadła na ramionach Alicji była zjawiskiem tak nowym iż warto ją odnotowywać, bo Aniołowie zaniemówili co się nigdy nie zdażyło w historii jej życia.
Po dłuższej  chwili padło pytanie od tego na Lewym : Gdzie to ona urzęduje ?

W Marrakeszu – jest ich tam tysiące. Pisze, że życie jak w Madrycie ( zbieg okoliczności), że żyją tam fantastyczni  ludzie, którzy pozamykali się w swoich domach , scenariusz wysłany przez Króla jest bezbłędnie odgrywany. Stare miasto opustoszało, pozamykane są wszystkie hotele, restauracje , sklepy i stragany. Mało tego kuleczka może się spokojnie rozmnażać bo nawet na drzwiach wielu sklepów umieszczono informacje: uwaga covid – zachowaj środki ostrożności . Życie jak w raju nikt nie przeszkadza, każdy posłusznie odgrywa narzucone role. Jakby ktoś chciał jednak pomyśleć nad sensem tej gry i odpaść to o konsekwencjach karnych takich poczynań przypomina ustawiona na każdym skwerku policja.

Alicja przyjechała w odwiedziny do kuleczki ( przypominam, że Alicja kuleczki zwanej covid się nie boi, mało tego traktuje ją trochę niepoważnie, dlatego kuleczka jest dla niej taka a nie inna )

Alicja nie nosi maseczek – bo nie bierze udziału w tym przedstawianiu. Wie już że cały ten scenariusz to pic na wodę, trzeba tylko żyć tak jak się chce i nie zwracać na Grające Orkiestrę uwagi, bo też po co. Toteż przeparadowała przez całe miasto nowe i stare obok patroli policji których było więcej niż ludzi na ulicach. I nikt oczywiście nie zwrócił na nią uwagi. Jak zwykle.
Nie uznaje tez dezynfekcji butów ani rąk ( jest taka moda w Maroku przez restauracjami, sklepami itp) gdyż sama to robi od czasu do czasu i nie potrzebuje aby ktoś ją wyręczał, również nie pozwala sobie przykładać pistoletu do głowy. O tym kolejnym nowym zwyczaju w obecnej kulturze Maroka przed każdą prawie restauracja i większym sklepem w Mroku już pisałam. Ochroniarze przebranżowili się i pilnują teraz temperatury klienta a nie jego stanu wskazującego na spożycie.

No coż zawody jaki i czasy się zmieniają. Alicja też myśli aby się przebranżowić 🙂

Marrakesz zrobił na niej pozytywne wrażenie, cóż za cudowne miasto bez smrodu spalin i tabunu tłumów zasłaniających architekturę. Oby mordercy zwierząt już nigdy nie wrócili na słynny cyrk jakim był plac Jemaa El Fna. Może się również przebranżowią. Smutne jest tylko to, iż teraz można zobaczyć jak to bardzo nastawione na turystkę miasto jest zupełnie martwe. Bez planu B. Po ulicach snują się duchy przeszłości i wspomnienia które zupełnie nie pasują do rzeczywistości .

Niektórzy mówią złośliwie,  iż to zemsta marabutów miast , że ten Sidi Bunknadel z Agadiru nasłał wiatry na tych 7 świętych z Marrakeszu , a że on patron rybaków to z wiatrami nie miał problemów się dogadać. Wiatry te, wyobraźcie sobie – zabrały wszystkie zarazki na czele z covid 19 z Agadiru i przywiały do Marrakeszu. No bo jak sobie można wytłumaczyć fakt, iż 200 km dalej od Oceanu w Agadirze jest zupełnie inny świat i ten różowy Marrakesz zamknięty na 4 spusty wieje grozą i stanowi zagrożenie życia.

Ot taka zemsta za panoszenia się miasta w kolorze wyblakłego różu.

Drodzy czytelnicy wyniki tej gry zostaną ogłoszone przez Jaśnie Panującego już 10 września . Trzymajmy kciuki !

Tagi:

Dodaj komentarz